Son Haberler

Genel

Teknoloji

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Mersin’in Başarılı Sporcularını Ödüllendirdi

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak ve toplantılara katılmak üzere ilimize gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘2016 Spor Başarı Ödül Töreni’ne katılarak, ulusal ve uluslararası düzeyde başarı elde eden sporcu, antrenör ve spor kulüplerini ödüllendirdi.

Bu yıl ikincisi Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen ve çeşitli branşlarda ödül almaya hak kazanan 101 sporcu, 62 antrenör ve 7 spor kulübünün ödüllendirildiği törene Vali Özdemir Çakacak’ın yanı sıra Mersin Milletvekilleri Oktay Öztürk ve Baki Şimşek, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, il protokolü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda sporcu, antrenör ve spor kulübü temsilcileri katıldı.

Aziz Şehitlerimizin anısına saygı duruşunda bulunulması ve akabinde şanlı İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören ilimizde yapılan spor etkinliklerini konu alan video gösterimi ile devam etti.

Bakan Kılıç; “ Spor Altyapı Çalışmalarına Büyük Önem Veriyoruz ”

Ödül töreninde yaptığı konuşmasına; sporcularımızın uluslararası müsabakalara daha iyi hazırlanmaları ve ülkemizi daha iyi temsil edebilmeleri açısından spor altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini kaydederek devam eden Bakan Kılıç, tüm sporcularımızın kendilerine sunulan bu imkanlardan sonuna kadar faydalanacaklarına olan inancını dile getirdi.

Konuşmasının devamında geçtiğimiz aylarda Milli sporcularımızın yurt dışında Taekwondo, eskrim ve aletli jimnastik dallarında önemli başarılar kazandığına dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, bu başarıların önümüzdeki yıllarda çok daha büyük başarılara vesile olması temennisinde bulundu.

Bakan Kılıç; “ Okullarımızın Sahip Olduğu Spor Tesislerinin Okul Saatinden Sonra da Sporcuların Kullanıma Açılacak ”

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında geçtiğimiz yıl imzalanan bir protokol ile birlikte, her iki bakanlığın imkanlarının birlikte kullanılmaya başlandığına işaret eden Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, bu protokol ile okullarımızın sahip olduğu spor tesislerinin okul saatinden sonra da sporcuların kullanıma açılacağını söyledi.

Önümüzdeki dönemlerde 4. sınıftan 5 sınıfa geçen öğrencilerde yetenek taraması yapılacağını, öğrencilerin bu tarama sonucuna göre yetenekleri doğrultusunda en uygun spor branşına yönlendirileceğine de değinen Bakan Kılıç, konuşmasının devamında Mersin’in çok önemli bir spor altyapısına ve sporcu potansiyeline sahip olduğunu aktardı. Söz konusu potansiyelin çok daha yoğun bir şekilde kullanıma girmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzalandığını kaydeden Bakan Kılıç, bu vesileyle öğrencilerimizin spora daha fazla önem vermesinin sağlanacağını ve buradan çıkacak başarıyla da Mersin’in çok daha iyi temsil edileceğini belirtti.

Bakan Kılıç; “ Geleneksel Sporlarımızın Uluslararası Arenada Daha Fazla Yer Alması İçin Ne Gerekiyorsa Yapacağız ”

Konuşmasının sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Başbakanımızın ziyaret ettikleri her ildeki spor tesisleriyle yakından ilgilendiğini aktaran Bakan Kılıç, iyi bir temel üzerinde ilerleyen Türk sporcularının 2020 ve 2024 yıllarında gerçekleştirilecek olan olimpiyatlarda çok daha başarılı sonuçlar ortaya koyacağına olan inancını dile getirdi ve “Sadece bunlarla sınırlı kalmayacağız. Bizim aynı zamanda cirit, okçuluk, güreş gibi geleneksel sporlarımız da var. Bunları da hayata geçirip uluslararası arenada daha fazla yer alması için ne gerekiyorsa yapacağız” ifadelerini kullandı.

Vali Özdemir Çakacak ise yaptığı selamlama konuşmasında 2013 yılında ilimizde yapılan XVII. Akdeniz Oyunları dolayısıyla ilimizin, gıpta ile bakılan spor tesislerine sahip olduğunu anımsatarak Mersin’in bir spor kenti olduğunun altını çizdi. Konuşmasının devamında Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç’ın nezdinde, ilimizin bu spor altyapısına kavuşturulmasına vesile olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a Mersin halkı adına şükranlarını sunan Vali Çakacak konuşmasını, Ulusal müsabakalarda başarı gösteren sporcularımızı bir sonraki törende çıtayı daha da yükselterek Uluslararası müsabakalarda ödül almış sporcular olarak görmeyi arzu ettiklerini ifade ederek noktaladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın da bir konuşma gerçekleştirdiği ödül töreni, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Vali Özdemir Çakacak ve beraberindekiler tarafından başarılı sporculara ödüllerinin verilmesinin ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

-15 Temmuz Şehitleri 248 Fidan ile Mersin Üniversitesi Yerleşkesi İçerisinde Yaşayacak-

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kongre Merkezi’ndeki ödül töreninin ardından Mersin Üniversitesi tarafından organize edilen ve 15 Temmuz gecesi yaşamını yitiren demokrasi şehitlerimiz anısına gerçekleşen 248 adet fidanın dikim törenine katıldı.

Bakan Kılıç, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu önünde gerçekleşen fidan dikim töreninin ardından yerleşke içerisinde bulunan Erkek Öğrenci Yurdu’nu da ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Öğrencilerle yakından ilgilenen ve bir süre sohbet eden Bakan Kılıç’ın ziyareti, yurt hakkında yetkililerden bilgi almasıyla sona erdi.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.