Son Haberler

Genel

Teknoloji

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Tarsus Belediyesini Ziyaret Etti

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi’nin açılışının ardından Vali Özdemir Çakacak ile birlikte Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’ı makamında ziyaret etti. Tarsus Belediyesi önünde törenle karşılanan Bakan Elvan ve Vali Çakacak’a ziyarette Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan ve Baki Şimşek de eşlik etti.
Başkanlık Makamında gerçekleşen ziyarette Belediye Başkanı Can’dan ilçenin hali hazırdaki durumu, belediyenin yürüttüğü çalışmalar, ilçede devam eden ve yapımı planlanan yatırımlarla ilgili bilgi alan Bakan Lütfi Elvan burada bazı açıklamalarda bulundu.
Konuşmasına Tarsus’un tarihi ve kültürel dokusu, turistik yapısı ve sahip olduğu diğer özellikleriyle ülkemizin ender yerleşim yerlerinden biri olduğunu ifade ederek başlayan Bakan Elvan, Tarsus’un sahip olduğu geçmişi ve birkaç yüzyıla dayanan sanayi kültürü ile Mersin’in ülkemizin önemli sanayi merkezlerinden biri olmasına büyük katkı sunduğunu söyleyerek, Tarsus’un tarihi özelliklerinin açığa çıkarılarak önemli turistik merkezlerden biri haline gelmesini ve dünyaya tanıtılmasını çok önemsediğini de ayrıca belirtti.
Bakan Elvan: “Her Zaman Olduğu Gibi Bugün de Yatırımcıların Gözdesi Mersin’dir”
Kalkınma Bakanı Elvan konuşmasının devamında, bölgeye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yaşadığı sıkıntıların başında tahsis edilecek yeni arazilerin bulunamaması konusunun geldiğini aktararak, Bakanlık olarak konuyla ilgili titizlikle çalıştıklarını ve bu sorunu da büyük oranda çözdüklerini ifade ettikten sonra, her zaman olduğu gibi bugün de yatırımcıların gözdesinin Mersin olduğunu ve bu nedenle yeni bir organize sanayi ihtisas bölgesinin kurulması ile kentin çok büyük kazanımlar sağlayacağını vurguladı.
Konuşmasını Mersin’in sadece Çukurova Bölgesinin değil, ülkemizin de en önemli liman kentlerinden biri olduğuna dikkat çekerek sürdüren Bakan Lütfi Elvan, Birinci Organize Sanayi Bölgesi’nde genişletme çalışmalarının hızla sürdüğünü de dile getirerek, konuyu titizlikle takip ettiğini ve hem yeni kurulacak organize sanayi ihtisas bölgesinin hem de genişletme çalışmaları yakında sona erecek olan organize sanayi bölgesinin ildeki istihdamın artmasına önemli katkı sağlayacağını kaydetti.
Bakan Elvan: “Mersin ve Adana Demiryolu İle Çukurova Bölgesel Havaalanı’na Bağlanacak”
Sözlerini Tarsus’un önemli bir turistik potansiyele sahip olduğunu ifade ederek sürdüren Bakan Elvan, Kazanlı ve Karboğazı Turizm Merkezlerinde çalışmaların hızla sürdüğünün bilgisini verdikten sonra, Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın da tamamlanmasıyla Mersin ve Tarsus’a çok önemli kazanımlar sağlanacağının altını çizdi. Öte yandan altyapı çalışmalarının bu yıl içinde tamamlanması öngörülen havalimanının önümüzdeki birkaç gün içerisinde de üstyapı ihalesinin yapılacağının bilgisini paylaşan Bakan Lütfi Elvan, konuşmasında Adana ve Mersin’in demiryolu ile Havalimanı bağlantısının sağlanacağının müjdesini de verdi.
Sözlerinin devamında, Mersin-Adana Devlet Yolu, Tarsus Devlet Hastanesi,  Tarsus’ta açılması planlanan üniversite ve yeni hükümet binası yapımı, eski adliye binasının müzeye dönüştürülmesi gibi konularda devam eden süreçleri anlatarak bu çalışmalarla ilgili bilgi veren Bakan Lütfi Elvan, kültür ve turizmle ilgili olarak da 2016 yılında Mersin’e 14 milyon TL değerinde ek ödenek gönderildiğini vurgulayarak, “Mersin ve ilçelerinde saklı bulunan tüm kültürel zenginliklerimizin ve değerlerimizin bir an önce açığa çıkartılması için Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
Bakan Elvan: “Bir Daha Böyle Bir Sel Felaketinin Yaşanmaması İçin Her Türlü Tedbiri Alacağız”
Geçtiğimiz Aralık ayında yaşanan sel felaketine de değinen Bakan Elvan, yapılması gereken ıslah çalışmaları ile ilgili bilgi aktararak, böyle bir felaketin bir kez daha yaşanmaması için alınması gereken tedbirler hakkında kapsamlı çalışmaların sürdüğünü ifade ettikten sonra, özellikle dere yataklarının üzerlerinin kapatılmasını bir katliam olarak değerlendirdi. Bakan Lütfi Elvan, konuşmasında “Mersin’de denize dökülen toplam 5-6 tane deremiz var. Ancak bunların üç tanesiyle ilgili yaşanan ciddi sıkıntılarımız da var. Daha önceki dönemlerde bu derelerin üzerleri kapatılmış, bir de dere yatağına bina yapılmış. Biz geçmişte yapılan bu gibi hataların düzeltilmesi için gereken ne varsa yapacağız ve bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için her türlü tedbiri alacağız. Ancak açıkça ifade etmeliyim ki, dere yataklarının üstlerinin kapanması, üstü kapatılan dere yataklarına bina yapılması konularında sorumluluğu bulunan kişiler hakkında da gerekli işlemler yapılacaktır” ifadelerini kullandı.
Bakan Elvan: “Türkiye Olarak Şu Günlerde En Çok Birliğe, Dayanışmaya ve Kaynaşmaya İhtiyacımız Var”
Bakan Elvan ayrıca Aynaz’da devam eden pompaj ve elektrik hatlarıyla ilgili çalışmalar, Pamukluk Barajı, yapım aşamasında olan ve yapımı planlanan göletler hakkında da detaylı bilgi vererek; “Tarsusumuzun neye ihtiyacı varsa el ele vererek ve dayanışma içerisinde bu ihtiyaçlarını gidereceğiz. Türkiye olarak büyük problem ve meselelerle uğraştığımız şu günlerde en çok birliğe, dayanışmaya ve kaynaşmaya ihtiyacımız var.  İçeride ve dışarıda gelişmemizi, kalkınmamızı ve büyümemizi istemeyen güçlere karşı hep birlikte mücadele edecek, ilerlememizi durdurmalarına asla müsaade etmeyeceğiz. İnsanlar seçim zamanı gider oylarını kullanırlar ama önemli olan dostluk, kardeşlik, birlik ve dayanışma ruhu içerisinde birlikte bir şeyler üretmek, ortaya çıkarmaktır. Biz bugüne kadar bu düşünce doğrultusunda hareket ettik, bundan sonrada bu çizgide devam edeceğiz” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.
Kalkınma Bakanı Elvan’ın sözlerini tamamlamasının ardından konuşan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ise Mersin’e ve Tarsus ilçesine gösterdiği yakın ilgi ve desteğinden dolayı Kalkınma Bakanı Elvan’a ve Vali Özdemir Çakacak’a tüm Tarsuslular adına şükranlarını sundu.
Bir süre daha devam eden karşılıklı görüşmelerin ardından ziyaret sona erdi.
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Eşi Hanımefendi Zeliha Elvan, Vali Özdemir Çakacak ve Eşi Hanımefendi Kevser Çakacak ile birlikte Tarsus ilçesi ziyaretinin dönüşünde Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi’nde görme yetisinin düzelmesi amacıyla tedavisinin sürdürülmesine destek olduğu Öykü bebeği de evinde ziyaret ederek sağlık durumu hakkında ailesinden bilgi aldı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.