Son Haberler

Genel

Teknoloji

Maliye Bakanı Naci Ağbal Mersin’de

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak ve toplantılara katılmak üzere ilimize gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, ilimizi ziyaret programı kapsamında ilk olarak Mersinli iş insanlarıyla bir araya geldi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıya Vali Özdemir Çakacak’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Defterdarı Hatice İşcen Ercoşman, Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ve yönetim kurulu üyeleri, Mersin Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ömer Faruk Tokgöz ile çok sayıda iş insanı katıldı.

Bakan Ağbal; “Mersin Gözde Büyükşehirlerimizden Biridir”

‘İstihdam ve Üretim Destekleri ile Vergisel Düzenlemeler’ konulu toplantıda yaptığı konuşmasına cari açık vermediği gibi cari fazla veren Mersin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayan Maliye Bakanı Ağbal, ekonomisiyle, girişimci yapısıyla, toleransı esas alan anlayışıyla ve kültürel zenginlikleriyle Mersin’in her bakımdan gözde büyükşehirlerimizden biri olduğunun altını çizdi.

Selamlama konuşmasının ardından ekonomiyi konu alan bir sunum gerçekleştiren Bakan Ağbal, sunumunda ilk olarak genel anlamda küresel ekonomideki son dönem gelişmelere değindi. Küresel ekonomide 2009 yılındaki küresel daralmanın tüm dünyayı olumsuz yönde etkilediğini belirten Bakan Naci Ağbal, kısa dönemde Mersin’de ve Türkiye’de küresel anlamda bir toparlanmanın öngörüldüğünü ifade etti.

Sunumunun devamında Devletimizin ve Hükümetimizin Maliye politikası alanında son dönemde ortaya koyduğu yeni teşvik ve düzenlemeler hakkında da paylaşımlarda bulunan Ağbal, bu teşvik ve destekler kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV) istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, kurumlar vergisinden vazgeçilmesi, işveren sigorta primi desteği, gelir vergisi konusunda getirilen kolaylıklar gibi birçok yeniliğin getirildiğini kaydetti. Tüm bu teşviklerin yanında ayrıca Süper Teşvik Paketi’nin de hayata geçirildiğini sözlerine ekleyen Bakan Ağbal, bu paketin içeriği ile ilgili “ Çalıştırılan nitelikli personelin ücretini Devlet olarak biz vereceğiz. ‘Yatırım yapacağım ama ortak arıyorum, Devlet olarak ortak olur musunuz?’ diyenlere de, eğer bu yatırım ülkemizin kaderini değiştirecekse bu yatırımın sermayesinin kurulması noktasında %49 oranına kadar ortak da olacağız, belli bir oranda ürün alım garantisi de vereceğiz, yatırımın daha da gelişmesi ve büyümesi için gerekli altyapı ve ulaşım ağlarını da Devlet olarak biz çekeceğiz. Bütün izin, ruhsat, lisans gibi işlemlerinde de istisnalar sağlayacağız.” açıklamalarında bulundu.

Bakan Ağbal; “ Yakın Zamanda Mersin’de de İhtisas Vergi Dairesi Kurulacak ”

Tüm bu teşviklerle birlikte özellikle Mersin’in ihracat yapılan bir il olması nedeniyle, KDV iadelerinin altını çizen Maliye Bakanı Ağbal, son 1 buçuk yıl içerisinde yapılan önemli düzenlemeler sayesinde bu konudaki bürokrasinin azaltıldığını, bu sayede de iadelerin en geç 5 iş günü gibi kısa bir süre içerisinde ödendiğini kaydetti. Konuşmasının devamında, sadece KDV iadesi ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere, Ankara ve İstanbul’dan başlanarak İhtisas Vergi Daireleri’nin kurulduğunu belirten Bakan Ağbal, yakın zamanda Mersin’de de bir İhtisas Vergi Dairesi’nin kurulacağının da müjdesini verdi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut’un da bir konuşma gerçekleştirdiği toplantı, Maliye Bakanı Ağbal’ın sunumunun ardından soru cevap bölümüne geçilmesiyle devam etti.

Soru-cevap bölümünün ardından Vali Özdemir Çakacak’ın Maliye Bakanı Naci Ağbal’a günün anısına bir tablo takdim etmesiyle son bulan toplantının ardından Bakan Ağbal, Mersin Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’na geçmek üzere buradan ayrıldı.

“ Bakan Ağbal Mali Müşavirler ve Serbest Muhasebeciler ile Bir Araya Geldi ”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mersinli iş insanlarının katıldığı ‘İstihdam ve Üretim Destekleri ile Vergisel Düzenlemeler’ konulu toplantının ardından Mali Müşavirler ve Serbest Muhasebeciler ile de bir araya geldi.

Mali Müşavirler ve Serbest Muhasebeciler Odası’nda gerçekleşen toplantıya Vali Özdemir Çakacak’ın yanı sıra Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör, Mersin Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ömer Faruk Tokgöz ile çok sayıda serbest muhasebeci ve mali müşavir katıldı.

Bakan Naci Ağbal toplantıda yaptığı konuşmada Serbest Muhasebeciler ile Mali Müşavirlerin Devlet ile Mükellefler arasında bir köprü vazifesi gördüğünün altını çizerek, bu mesleğin mensupları tarafından mükelleflerin bilgilendirilmesinin yanında Devletin vergi gelirlerinin toplanmasına sağladıkları büyük katkı nedeniyle de son derece önemli bir görevi yerine getirdiklerini ifade etti.

Bakan Ağbal; “Geçici Vergide Dördüncü Beyanı Önümüzdeki Yıl İçerisinde Kaldırılacağız”

Konuşmasının devamında bu mesleğe mensup vatandaşlarımızın sorunlarını, aynı mesleği yapmış olması nedeniyle iyi bir şekilde bildiğini ifade eden Bakan Ağbal, muhasebeciler için de mükellefler için de bir zorluk olduğunu belirttiği geçici vergide dördüncü beyanın önümüzdeki yıl içerisinde kaldırılacağının müjdesini verdi. Gerekli makamlara, vergi beyanname sürelerinin kalıcı bir şekilde uzatılmasına yönelik bir talimat verdiğini de sözlerine ekleyen Bakan Ağbal, teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak, mükelleflerin cezai sorumluluk altında kalmasına neden olan ve faturalandırılmış belgeleri içeren ‘Ba’ ve ‘Bs’ formları ile ilgili mağduriyetleri giderecek bir çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Bakan Ağbal; “Muhasebecilik Mesleğinin Daha Nitelikli Bir Hale Dönüştürülmesi Noktasında, Meslek Mensuplarının Destekçisiyiz”

Günümüz şartlarının gerektirdiği ölçüde, muhasebecilik mesleğinin daha nitelikli bir hale dönüştürülmesi noktasında, meslek mensuplarının destekçisi olacaklarını da ifade eden Bakan Ağbal, mükellef hizmetleri konusunda da önümüzdeki dönemde artan ölçüde geliştirmeler yapılacağının da üzerinde durdu.

Bakan Ağbal’ın, mükelleflerin Vergi Dairelerinde vergi borçlarını kredi kartıyla ödeyebilmeleri noktasında gerekli çalışmaların yapıldığını söyleyerek sonlandırdığı konuşmasının ardından toplantı, Maliye Bakanı Ağbal’ın gerçekleştirdiği sunum ve soru cevap bölümüyle devam etti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın ilimizi ziyaret programı, akşam saatlerinde Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Vali Özdemir Çakacak, Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan, Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan ile birlikte Mersin Ekonomi Platformu tarafından düzenlenen yemekli toplantıya katılmasının ardından sona erdi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.