Son Haberler

Genel

Teknoloji

Mersin Büyükşehir’den Kardeşlik Atağı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Moğolistan Bayan Ulgii ve KKTC Gazimağusa Belediyesi ile ‘Kardeş Şehir Protokolü’ imzaladı.

İlk olarak Moğolistan’ın Bayan Ulgii Belediyesi ile imzalanan protokol sonrası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa Belediyesi ile de Kardeş Şehir Protokolü imzalanarak, kardeşlik bağlarının ilk adımı atıldı.
Bayan Ulgii ile Mersin kardeşliği

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde bir araya gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Bayan Ulgii Belediye Başkanı Bakhitkhumar Khakhan, Kardeş Şehir Protokolü’nü imzaladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, burada yaptığı konuşmada kardeş şehir protokollerinin imzalanması ile birlikte kentler arasındaki kardeşliğin kayıt altına alındığını ifade etti. Önemli olanın imzaların atılması olmadığının altını çizen Başkan Kocamaz, “Bu kardeşliğin dolu dolu yaşanması ve bizden sonraki nesillere aktarılması çok daha önemli. Bu yüzden karşılıklı öğrencilerimizin, iş adamlarının, meclis üyelerinin ve belediye başkanlarının gidip gelebilmesi bu işi daha da geliştirecek. Ticari ilişkileri de başlatarak bu işi taçlandırmak istiyoruz” dedi.

İmzalanan kardeşlik protokolünün her iki kent için de hayırlı olmasını dilediğini ifade eden Başkan Kocamaz, Bayan Ulgii ve Moğolistan halkına selam göndererek, Mersin ile Bayan Ulgii arasındaki kardeşliğin daim olmasını temenni etti.

Moğolistan Bayan Ulgii Belediye Başkanı Bakhitkhumar Khakhan, Mersin’de olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, “Mersin’in kardeşi olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu protokol sayesinde her iki ülke arasında sosyal ticari ve diğer alanlarda faaliyetlerin artacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.
Gazimağusa ile Mersin de kardeş oldu

Bayan Ulgii ile Mersin arasında yapılan Kardeş Şehir Protokolü’nün ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa Belediyesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında da Kardeş Şehir Protokolü’ne imza atıldı.

Protokol, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter tarafından imzalandı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’e kendilerini Mersin’de ağırladıkları için mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Her ikimiz de sıcak iklim kuşağında yaşıyoruz ve sıcak iklim kuşağında yaşayan insanların kanı da sıcak olur ve birbiriyle çok çabuk ilişki kurabilir, diyalog içerisine girebilir. Sizlerle bizlerin bir köken birliği de var. Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs’ı hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır ve bırakmayacaktır” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin sadece genel idareler tarafından yönetilmesi halinde zaman zaman aksamalar olduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Onun için genel idarenin ilişkilerini yerel idarelerin de tamamlaması gerekiyor. Önemli olan halkların birliği, halkların kaynaşması ve birbirine yaklaşarak birbirini tanımaları çok daha kalıcı olur. Kıbrıs ile böyle bir kardeş şehir ilişkisini kayıt altına almak bizler için önemli” ifadelerini kullandı.

Mersin olarak her zaman Kıbrıs’ın yanında olduğunu kaydeden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanlığı döneminden bu yana Kıbrıs ile çok sıcak ilişkileri olduğunu belirterek, “Tarsus’u Tatlısu ile kardeş yapmıştık ve şimdi de Mersin Büyükşehir ile Mağusa’yı kardeş şehir yapacağız. İlişkilerimizin kalıcı olmasını dilerken, halklarımızın kardeşliğinin de daim olmasını diliyorum. Sizlere de Mersin halkı adına bir kez daha şehrimizi şereflendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

KKTC Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini ifade ederek, “Başarılarınızın devamını dileyerek sizleri tebrik ediyorum. İki kent arasında imzalanan bu protokol dolayısı ile göstermiş olduğunuz yakınlıktan dolayı çok teşekkür ederim. Sizlerin tecrübelerinizden faydalanacağımız için mutluyuz ve imzalanan bu protokol her iki kente de hayırlı olsun” dedi.

Protokol törenlerinin ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’in kardeş şehirleri olan Bayan Ulgii ve Gazimağusa heyetleri ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.