Son Haberler

Genel

Teknoloji

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz Mersin’de

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, bir dizi temaslarda bulunmak ve toplantılara katılmak üzere ilimize geldi. Bakan İsmet Yılmaz bu kapsamda ilk olarak Tarsus’ta mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.
Bir restoranda düzenlenen kahvaltılı toplantıya Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Vali Özdemir Çakacak ile birlikte, Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın, Yılmaz Tezcan, Hacı Özkan ve Baki Şimşek, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Kanat, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Fatih Erhan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Tarsus Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü, il ve ilçe protokol üyeleri, daire amirleri, meslek odaları başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve 179 mahalle muhtarı katıldı.
Bakan Yılmaz: “Eğitimde Kilit Taşı Öğretmendir”
Toplantıda milli eğitimin önemine ilişkin bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, oturmuş bir milli eğitim sisteminin ülkenin her alanda gelişimine ve kalkınmasına çok olumlu etkileri olduğunu kaydederek, “Hükümetimizin birinci önceliği genel bütçeden milli eğitim için ayrılan kaynağı daha da arttırarak, eğitim sistemimizdeki kaliteyi en üst seviyelere çıkartmaktır” dedi.
Bakan İsmet Yılmaz, eğitime verilen önemin en büyük göstergesinin bütçeden ayrılan kaynak olduğunu ifade ederek, 2002 yılında genel hükümet bütçesinin yüzde 10’unun, bugün ise yüzde 20’sinin eğitime ayrıldığını söyledi. Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması, öğretmen, okul ve derslik sayısının arttırılması, okulların fiziki şartlarının düzeltilmesi, tüm okul ve dersliklerin teknolojik imkanlardan faydalanabilmesi konularında önemli çalışmalar yaptıklarını; ara vermeden de bu çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz; “Sadece bütçe ayırmak ya da fiziki şartları düzeltmek yetmez. Öğretmene yatırım yapmak çok önemlidir. Bugüne kadar 600 bine yakın öğretmen alımı yaptık. Fiziki şartlar ne kadar iyi olursa olsun öğretmen; milli eğitim sisteminin olmazsa olmazıdır. Öğretmenin olduğu her yerde ders yapılabilir ancak öğretmen yoksa yapılamaz. O yüzden eğitimin kilit taşı öğretmendir. Nitelikli öğretmen nitelikli ders demektir” şeklinde konuştu.
Bakan Yılmaz: “Eğitimde Son 15 Yılda Önemli İlerleme Kaydettik”
Konuşmasına kaliteli eğitime dikkat çekerek devam eden Bakan Yılmaz, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının eğitimin kalitesini belirlediğini kaydetti. Sınıfında 40 öğrenci bulunan öğretmenin, 10 öğrencisi olan öğretmene kıyasla öğrencilerine daha az zaman ayırmak zorunda olduğuna vurgu yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2000’li yılların başında ilköğretimde 28 olan öğretmen başına düşen öğrenci sayısının şu anda 16 olduğunu, ortaöğretimde ise bu sayının 18’den 13’e düştüğünü söyledi. Öğretmenliğin en saygın meslekler arasında üst sıralarda yer aldığı sözlerine ekleyen Bakan Yılmaz, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın her şeyin en başta da eğitimin en iyisini hak ettiğini ifade ederek, bu nedenle çocuklarımıza eğitim alanında her şeyin en iyisini vermek için çalıştıklarını, çalışmaya da devam edeceklerini söyledi. Eğitimde fırsat eşitliğine çok önem verdiklerini kaydeden Bakan İsmet Yılmaz, “Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve çocuklarımızı teknolojiyle buluşturmak için önemli çalışmalar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bunun için internet bağlantısı olan yüksek teknolojiye sahip bilgi sınıfları oluşturma, tablet bilgisayar dağıtımı gibi konularda önemli mesafe kat ettik. Durmadan dinlenmeden çalışmaya devam ederek ülkemizin her köşesindeki tüm çocuklarımızın bu imkanlardan bir an önce faydalanmaya başlamasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.
Bakan Yılmaz: “Türkiye’nin Yarınları, Bugünden Daha Aydınlık Olacaktır”
Sözlerine önceki yıllarda bilgiye ulaşmanın zorluğundan bahsederek devam eden Bakan Yılmaz, artık bilgiye ulaşmanın an meselesi olduğunu, bunun da önemli bir fırsat eşitliği yarattığını dile getirdi. Yapılan bu çalışmalar neticesinde öğrencilerin sınavlarda elde ettiği başarı oranlarında ciddi yükselme yaşandığını bildiren Bakan İsmet Yılmaz, bu başarılarla gurur duyduklarını ve Türkiye’nin yarınlarının bugünden daha aydınlık olacağını söyledi.
Konuşmasının devamında, okula giden öğrenci sayısının arttırılması, eğitim yardımları, burslar, taşımalı eğitim, okullarda verilen ücretsiz yetiştirme ve destekleme kursları, özel okullar, meslek liseleri, evde ve hastanede eğitim gibi konularda açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Okul yaparak eğitime katkıda bulunmak isteyen hayırsever vatandaşlarımıza devletimizin yükünü hafiflettikleri için şükran borçluyuz. Özel okullarda okumak isteyen öğrencilerimize de ayrıca teşvik amaçlı destek veriyoruz. Okullarda evlatlarımıza süt ve kuru üzüm dağıtımı yapıyor, dengeli beslenmelerini sağlamaya çalışıyoruz. 8 milyon 990 bin öğrencimizi okullarımızda destekleme ve yetiştirme kurslarından faydalandırdık. Çıkardığımız yasalarla çıraklık eğitimi ve meslek liseleriyle ilgili yeni düzenlemeler yaptık” dedi.  Bakan Yılmaz, müfredat içerisinde Milletimize ait kutsal değerlerin çocuklarımıza daha iyi aktarılmasını sağlamak ve Milletimizin 15 Temmuz’daki Şanlı Direnişinin evlatlarımıza tüm gerçekliğiyle anlatılması konusunda yeni çalışmalar başlattıklarını da dile getirdi.
Konuşmasında, eğitim alanında Mersin’le ilgili rakamlara da yer veren Bakan İsmet Yılmaz, ilimizde 2002 yılında yaklaşık 9 bin 400 olan derslik sayısının 16 bin 594’e çıktığını, derslik başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 35’ten 27’ye, ortaöğretimde de 31’den 24’e düştüğünü ve 2002 yılında 5389 olan öğretmen sayısının tam beş kat artarak 26 bin 220’ye ulaştığını belirtti.
Bakan Yılmaz: “Herkes Gücünü ve Yetkisini Millet İradesinden Alacak”
Sözlerinin devamında, Türkiye’nin bir takım kısıtlamalar ve yaptırımlar karşılığında büyük ülkelerden yardım alan bir ülke iken artık yardım eden, borç almaktan kurtulup borç veren bir ülke konumuna geldiğinin altını çizen ve “Sadece bu iki kriter bile geldiğimiz noktayı göstermek açısında çok önemlidir” diye konuşan Bakan İsmet Yılmaz, milli gelir seviyesi 861 milyar dolara yükselen ülkemizin geçmişe kıyasla çok daha iyi yönetildiğini ifade ederek, daha iyi hizmet için daha iyi bir yönetime sahip olmak gerektiğini söyledi.
Türk Milleti’nin her zaman demokrasinin yanında yer aldığını, anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde ülkeyi yönetmeye talip olan siyasi partilerin yüzde 50’nin üzerinde Milletin desteğini alması gerektiğini, uzlaşma getirecek bu sistemde kamplaşmaların, kutuplaşmaların olmayacağını, 80 milyon vatandaşın bir arada birlik ve beraberlik içerisinde beraber huzur içerisinde yaşamaya devam edeceğini kaydeden Bakan İsmet Yılmaz; ayrıca en büyük sermayenin zaman olduğunu, Milletin kaynaklarının ve zamanının etkin ve idareli bir şekilde kullanılmasının önemine değinerek; “Başkaları koşarken biz yürümemeliyiz, şahlanmalıyız. Bir ve birlik olmalıyız. Egemenlik Milletindir. Egemenliğinde üç unsuru vardır; yasama, yürütme ve yargı. Anayasada yapılan değişikliklerle yargının milli iradeyle bağlantısını kuracak, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 11 üyesinden 7’sini sizin seçtiğiniz Milletvekilleri, diğer 4’ de sizlerin seçtiği Cumhurbaşkanı tarafından belirlenmesini sağlayacağız. Herkes gücünü ve yetkisini, Millet iradesinden alacak. Çünkü kurumları idare değil, irade yönetir; irade ise Milletten alınır. Bu Millet şimdiye kadar yanılmadı, bundan sonra da yanılmayacaktır. Milli iradenize sahip çıkın. Güçlü ve büyük Türkiye hayaline ancak doğru rehberler ve liderlerle ulaşabiliriz” dedi ve konuşmasını Necip Fazıl Kısakürek’in Nakarat şiirinden okuduğu dizelerle tamamladı.
Vali Çakacak: “Tarsus, Tüm Sektörleriyle Hızla Gelişen Bir İlçemizdir”
Vali Özdemir Çakacak ise konuşmasına, yoğun hükümet gündemine rağmen bugünkü programını Mersin’e ayırarak ilimizi teşrif etmesinden dolayı Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’a şükranlarını arz ederek başladı. Konuşmasının devamında,  Bakan Yılmaz’ın ilimiz ziyaret programına Tarsus ilçesinden başladığını ifade eden Vali Çakacak, Tarsus’un ülkemizin 50’den fazla vilayetinden büyük bir ilçe olduğuna dikkat çekerek, “Tarsus ekonomisiyle, tarımıyla, lojistiğiyle, yani her yönüyle ve tüm sektörleriyle hızla gelişen bir ilçemizdir. Tarsus ilçemizin ve Mersinimizin daha da gelişmesi ve büyümesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz ve milletvekillerimiz el birliği içerisinde ülkemizdeki kalkınma hamlesinden en fazla payı alması için hep birlikte büyük bir çaba içerisindeler” diye konuştu.
Vali Çakacak: “İlimizdeki Bütün Yatırımlar Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan Tarafından Takip Ediliyor”
Sözlerini Tarsus’ta birçok yatırımın hızla devam ettiğini belirterek sürdüren Vali Özdemir Çakacak, bunun yanında yeni yatırımların da bir bir hayata geçirildiğini kaydederek, söz konusu tüm bu yatırımların Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan tarafından hükümet düzeyinde birinci elden takip edildiğini ifade ettikten sonra, konuşmasını “Aynı şekilde Sayın Milletvekillerimiz de parti ayrımı gözetmeksizin bu yatırımların takipçisidirler. Ben Zat-ı Alileriniz huzurunda Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a ve değerli milletvekillerimize teşekkürleri sunuyorum. Bugün ilimizi teşrif ederek bizleri onurlandıran Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’a da şükranlarımı arz ediyor, değerli muhtarlarımızı da sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullanarak noktaladı.
Mersin Milletvekilleri Baki Şimşek, Ali Cumhur Taşkın ve Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’ın da birer konuşma yaptığı program, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a Başkanı Can tarafından Nusret Mayın Gemisi maketinin takdim edilmesi ve soru-cevap bölümüyle devam etti.
“Bakan Yılmaz’dan Sivaslı Hemşerilerine Ziyaret”
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Tarsus’ta muhtarlarla yaptığı toplantı sonrasında Mersin’e gelerek, Metropol İş Merkezi’nde faaliyet gösteren Mersin Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Bakan İsmet Yılmaz burada dernek üyeleri ve Sivaslı hemşerileri ile bir süre sohbet etti.
“Bakan Yılmaz, Şehit Jandarma Üsteğmen Emrah Şahin İçin Okutulan Mevlit Programına Katıldı”
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret ettikten sonra, geçtiğimiz yıl Mardin’in Dargeçit ilçesinde bölücü terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda şehit olan Jandarma Üsteğmen Emrah Şahin’in sene-i devriyesi münasebetiyle Yeni Mahalle’de bulunan baba evinde okutulan mevlit programına katıldı.
Mevlit programı, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Mevlid-i Şerif okunması ve aziz şehidimiz için edilen duaların ardından sona erdi.
Haber:Mersin Valiliği

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.