Son Haberler

Genel

Teknoloji

Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu Vali Çakacak Başkanlığında Toplandı

Orman yangınlarının önlenmesine ilişkin faaliyetlerde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı dışındaki kurum ve kuruluşların imkanlarından yararlanma ve yardımlaşma konusunda 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 69’uncu maddesine göre hazırlanan yönetmelik kapsamında düzenlenen ‘2017 yılı Mersin İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Toplantısı’ Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantıya Vali Çakacak’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Mahmut Halal ve ilgili 22 kamu kurum ve kuruluşunun yetkilileri katıldı.

Toplantı öncesinde bir konuşma yapan Vali Özdemir Çakacak, havaların ısınmasıyla birlikte orman yangınlarının oluşması için en elverişli zamanların başladığına dikkat çekerek, ilimizin yüzölçümü olarak yüzde 50’den fazlasının ormanlık alandan oluştuğunu ve bu nedenle Mersin’in orman yangınları bakımından 1’inci dereceden hassas bölge içerisinde bulunduğunu kaydetti.

Konuşmasının devamında, ülkemizde her yıl çeşitli büyüklükte yangınların çıktığına, hatta bazen hiç akla gelmeyen sebeplerden bile çok büyük orman yangınlarının meydana gelebildiğine işaret eden Vali Çakacak, bu sebepten dolayı yangın mevsimi başlamadan önce ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızın katılımıyla böyle bir toplantı yapmayı uygun gördüklerini belirtti. En büyük temennilerinin hiçbir yangın olayının yaşanmaması olduğunu ifade eden Vali Özdemir Çakacak, bugün gerçekleştirilen toplantıyla birlikte yaşanması muhtemel yangın olaylarının önüne geçilebilmesi için gerekli bütün tedbirlerin de alınacağını sözlerine ekledi.

Sözlerini ülkemizde yangına müdahale kapasitesi ile imkanlarının eskiye nazaran çok fazla arttığının altını çizerek sürdüren Vali Çakacak, Orman Genel Müdürlüğünün son 10 yıldır gerek helikopter filosu ve yangın söndürme uçaklarıyla gerekse de teknolojik altyapısı gelişmiş arozözleriyle orman yangınlarına kısa sürede etkin bir şekilde müdahale edildiğini vurguladı. İlimizde yangına hassas bölgelere yakın yerlerde 24 saat esasına göre hazır bekleyen ekiplerin bulunduğunu da dile getiren Vali Özdemir Çakacak, oluşabilecek herhangi bir yangın olayına hiçbir vakit kaybı yaşanmadan söz konusu ekipler tarafından anında müdahale edildiğini ifade ederek konuşmasını noktaladı.

2017 yılında ormanlarımızda olası çıkabilecek yangınlarla mücadelede alınacak tedbirlerin görüşülerek karara bağlandığı toplantı, Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz tarafından yapılan sunum ile sona erdi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.